KORONA MANUÁL: Prehľadný návod, ako sa popasovať s COVID-19

27. marca 2020

Koronavírus alebo Covid-19 je najhorúcejšou témou dneška. Informácie o ňom sa na nás valia z každej strany a často sa v nich už strácame. Čo je pravda a čo nie? Ako sa pred týmto vírusom môžeme chrániť? Čo robiť, keď máme podozrenie o nakazení? Pripravili sme si pre vás zhrnutie najpodstatnejších informácií, ktoré vám môžu pomôcť predchádzať nakazeniu týmto vírusom s cieľom neohroziť samého seba, ani vašich blízkych.

Prevencia je ZÁKLAD

Jedným z najdôležitejších krokov je prevencia. Ak sa budeme dostatočne chrániť pred nakazením, zabránime vírusu v šírení. Je to naozaj veľmi jednoduché, stačí dodržiavať tieto pravidlá, vďaka ktorým riziko znížime na minimum:

Pravidlo č. 1: Mydlo, voda a dezinfekčný gél sú vaši najlepší kamoši

Umývajte si ruky pri každej možnej príležitosti, aby ste zabránili vírusu dostať sa do vášho tela. Minimálne 30 sekúnd. Ak ste vonku, siahnite po dezinfekčnom géliku.

Pravidlo č. 2: Nekašlite na to

Pri kašlaní alebo kýchaní si zakryte ústa a nos lakťom, nie rukami. Ak kýchnete do vreckovky, okamžite ju vyhoďte a umyte si ruky.

Pravidlo č. 3: Buďte sami so sebou

Vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a využite tento čas s tou najdôležitejšou osobu – samým sebou.

Pravidlo č. 4:
Ostaňte doma

Ak nemusíte zbehnúť po zásobu potravín, liekov alebo vyvenčiť psíka, ostaňte radšej sedieť v pohodlí domova. Ak sa už v uliciach s niekým stretnete, radšej ho obíďte.

Pravidlo č. 5: Dezinfikujte všetko, čo máte poruke

Kľúče, mobil, notebook, kľučky, vodítka pre psov. Všetko, čoho sa najčastejšie dotýkate dezinfikujte, aby sa nestalo, že sa vírusom nechtiac infikujete.

Pravidlo č. 6:
Necestujte!

Aj keď sa vám môže zdať únik do cudzej krajiny ako východisko, nerobte to. Napríklad také Taliansko bojuje s vysokou úmrtnosťou na koronavírus, zatiaľ čo na Slovensku sa nám vďaka mnohými opatreniami darí toto náročné obdobie zvládať. Doma je doma.

Nepodceňujte príznaky

Máte podozrenie, že ste sa stretli s nakazenou osobou? Boli ste nedávno na výlete v krajine s vysokým výskytom koronavírusu? Dajte si pozor a sledujte sa. Niekedy sa príznaky nemusia dostaviť vôbec, no 2-týždňovou karanténou môžete zabrániť šíreniu prípadného vírusu. Aké sú však príznaky pri reálnom nakazení?

Príznak č. 1: Zvýšená teplota

Príznak č. 2: Suchý kašeľ a dýchavičnosť 

Príznak č. 3: Bolesti svalov a kĺbov

Príznak č. 4: Únava

Pri podozrení musíte KONAŤ

Máte niektorý z príznakov? Prosím, nebežte hneď k lekárovi do ambulancie! Mohli by ste nakaziť pacientov, ktorí by sa v miestnosti alebo MHD-čke ocitli spolu s vami. Postupujte podľa týchto krokov:

Krok č. 1:
Telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára alebo operačné stredisko.

Krok č. 2: Postupujte podľa ich presných pokynov.

Krok č. 3: Ak nemáte vážne príznaky, ostaňte v povinnej karanténe a nevychádzajte z domu vy, ani vaši príbuzní alebo spolubývajúci.

Krok č. 4: Pri život ohrozujúcich príznakoch kontaktujte lekára, ktorý zabezpečí odvoz do nemocničného strediska.

Čo robiť a nerobiť pri nakazení?

Ak sa u vás potvrdí nákaza, musíte pri liečbe dodržiavať niekoľko pravidiel.

MUSÍTE:

  • ostať doma a vyhnúť sa kontaktu s kýmkoľvek,
  • zabezpečiť prípadné venčenie pre vaše domáce zvieratko,
  • dodržiavať pokyny lekárov,
  • posilňovať si imunitu pomocou vitamínových doplnkov a zdravej stravy,
  • zvýšiť hygienu oblečenia a priestorov, v ktorých sa pohybujete.

NESMIETE:

  • cestovať a pohybovať sa mimo svojho domova,
  • zatajiť prípadné ochorenie,
  • myslieť negatívne, pri akýchkoľvek pochybnostiach alebo stavoch úzkosti kontaktujte lekára.

Veríme, že to dobre dopadne

Čo je najdôležitejšie, musíme veriť, že spoločnými silami sa nám podarí prekonať aj túto životnú prekážku. Sme v tom spolu, tak proti tomu musíme aj spolu bojovať. My vo Wüstenrot veríme, že všetko dobre dopadne. 🙂