Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh

27. júla 2021

Wüstenrot stavebná sporiteľňa končí s predajom nových zmlúv stavebného sporenia a poskytovaním nových medziúverov. Wüstenrot poisťovňa naopak úspešne naštartovala rast nového obchodu a plánuje ďalšie posilnenie svojho trhového podielu. Poisťovňa zároveň založila spoločnosť Wüstenrot InHouse Broker, čím otvára svojim klientom a vlastnej obchodnej sieti dvere pre komplexné finančné služby v oblasti sprostredkovania úverov, sporenia a kapitálového trhu.

 „Samotný koncept stavebnej sporiteľne je pre ďalšiu expanziu skupiny výrazne limitujúci. Stavebné sporiteľne totiž financujú svoje portfólio úverov prevažne prostredníctvom zmlúv stavebného sporenia. Napriek tomu, že tento model pôsobí vo finančnom ekosystéme ako stabilizačný faktor a klientovi poskytuje istotu aj v čase otrasov na finančnom trhu, stavebné sporiteľne ťahajú oproti konkurencii za kratší koniec. Klasické bankové domy sa totiž dokážu na trhu charakterizovanom nulovými, alebo zápornými úrokmi, refinancovať výrazne lacnejšie. Aj postupné okresávanie legislatívnej podpory stavebného sporenia na atraktivite stavebných sporiteľní nijako nepridalo,“ hovorí Marian Hrotka, predseda predstavenstva skupiny Wüstenrot na Slovensku.  

Podľa jeho slov, Wüstenrot na Slovensku má aj naďalej dôveru svojho akcionára. Stabilnú kapitálovú pozíciu a dlhodobo pozitívne hospodárske výsledky tak môže využiť pri tvorbe obchodného a finančného modelu s vyšším rastovým potenciálom. 

„Nevieme síce ovplyvniť atraktivitu stavebného sporenia na trhu, ale túto situáciu môžeme využiť ako odrazový mostík pre ďalší rast na Slovensku. Skupina Wüstenrot na Slovensku sa preto rozhodla pre transformáciu, vďaka ktorej sa zameria na ponuku širšej škály finančných produktov, aby svojím klientom dokázala poskytnúť najvýhodnejšie a najkomplexnejšie riešenie,“ pokračuje Marian Hrotka.

Súčasných klientov, ktorí si vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni sporia alebo čerpajú úver, sa nová stratégia prakticky nedotkne. Na kvalitu servisu už existujúceho portfólia klientov sporiteľne nové ambície skupiny nebudú mať negatívny dopad. Práve naopak, klientom nová stratégia umožní jednoduchší prístup k omnoho širšiemu portfóliu finančných produktov a služieb.

Prvým konkrétnym krokom k expanzii totiž predstavuje rozšírenie skupiny Wüstenrot o ďalšiu spoločnosť s názvom Wüstenrot InHouse Broker, ktorej hlavnou činnosťou je finančné sprostredkovanie aj pre iné finančné inštitúcie, a ktorá tak klientom a vlastnej obchodnej sieti Wüstenrot otvorí dvere na trh úverov, sporenia, vkladov či na kapitálový trh, na ktorý doteraz skupina Wüstenrot nemala dosah.

„Vďaka rozšíreniu portfólia produktov, napríklad o klasické bankové úvery, dokážeme novým aj súčasným klientom ponúknuť výrazne viac možností za ešte výhodnejších podmienok. Preto sme presvedčení, že rok 2021 bude pre skupinu Wüstenrot novou kapitolou rastu, expanzie a posilňovania nášho zastúpenia na slovenskom trhu,“ vysvetľuje Marian Hrotka.

Expanziu Wüstenrot plánuje aj v poistnom sektore. Práve tu skupina vníma priestor pre posilnenie svojho vlastného podielu na slovenskom trhu. Už za prvých päť mesiacov roka 2021 poisťovňa pri novej produkcii narástla o 14 percent pri neživotnom a o 43 percent pri životnom poistení.

 Wüstenrot Slovensko je členom finančnej skupiny Wüstenrot. Na slovenský trh so stavebným sporením rakúsko-nemecká skupina vstúpila v roku 1993. O päť rokov neskôr  vznikla Wüstenrot životná poisťovňa, ktorá následne začala ponúkať i neživotné poistenie. V roku 2021 sa skupina Wüstenrot na Slovensku rozrástla o spoločnosť Wüstenrot InHouse Broker a získala tak prístup na trh komplexných finančných služieb.