Na Slovensku je podľa odhadov až 40 % domov bez adekvátneho poistenia

07. 07. 2022

Po nešťastných minuloročných udalostiach na Morave stúpol záujem primerane chrániť svoj domov aj na Slovensku.

Tornádo na južnej Morave zvýšilo záujem o poistenie nehnuteľnosti aj na Slovensku. Medziročne počet nových poistení nehnuteľností stúpol o takmer desať percent. O necelých dvadsať percent vzrástol objem poistného. Napriek tomu odborníci odhadujú, že na Slovensku minimálne 40 percent domov či bytov nie je poistených. 

 

V šiestich mesiacoch po udalostiach na Hodonínsku a Břeclavsku na Slovensku rástol záujem o poistenie a zároveň stúpala aj suma, na ktorú klienti chceli mať svoj domov poistený. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Wüstenrot, ktorá porovnávala obdobie od 1. júna do 31. decembra 2020 s rovnakým obdobím v roku 2021.

„Nárast poistných súm následne, že klienti prehodnocovali svoje existujúce zmluvy a zvyšovali sumu, ktorú v prípade škody od poisťovne získali,“  hovorí Slavomír Kurjan, riaditeľ Úseku podpory odbytu skupiny Wüstenrot.

Pričom podľa Kurjany, okrem nešťastných udalostí na Morave, môže byť aj vývoj cien na stavebnom trhu. Pri rodinných domoch totiž dobre nastavená poistná suma nahradiť náklady na výstavbu novej v rovnakej kvalite.

„Ak stavebné materiály a práce stúpnu, mnohí klienti dorovnávajú tieto náklady vo svojej zmluve. V prípade, že majú nehnuteľnosť poistenú na 100 tisíc eur a dnes by porovnateľnú nehnuteľnosť postavili za 200 tisíc eur, aktualizácia poistenia je skutočne potrebná,“  pokračuje Slavomír Kurjan.

Za problém však považujeme, že na Slovensku je podľa odhadov stále obrovská skupina nepoistených nehnuteľností. Ide najmä o staršie rodinné domy, ktoré neboli kúpené hypotéky. Pri čerpaní úveru na bývanie býva práve uzatvorené poistenie poistenie, ktorú si banka kladie.

„Pričom práve domy či byty nadobudnuté po roku 1989 často poistenie nemám. Alebo majú poistku starú 30 rokov, ktorá nereflektuje súčasnú situáciu na trhu s nehnuteľnosťami,“ dodáva Slavomír Kurjan.

Problémom sa tak môže stať najmä vyčíňanie živlov v rozsahu na južnej Morave, kedy bolo možné hneď zvýšiť množstvo nehnuteľností. Vlastníci nepoistených domov a bytov tak nemusia disponovať dostatočnými vlastnými zdrojmi, vďaka ktorým si svoje nehnuteľnosti obnovili.

Sme tu pre vás